Tarihçe

Akartaş Holding hikâyesine, 1999 yılında İzmit’te kurduğu Pasifik Gemi Acenteliği şirketiyle başlar. Denizciliğin birçok koldan desteklenmesi gerektiğini fark eden şirket, 2000’li yılların başlarında kurduğu kiralama departmanıyla İzmit körfezi dışına ilk adımını atarak uluslararası alanda şirketi büyütmeye devam eder.

Müşterilerinin taleplerini karşılayabilmek amacı ile bünyesine ilk gemi 2004 yılında katılır. Gelişen süreç, başlangıçtaki asıl hedefi iyi bir kiralama ve proje departmanına sahip olmak isteyen Pasifik Gemi Acenteliği şirketini, armatör olma yolunda hamleler yapmaya teşvik eder. Zamanla artan teknik destek gereksinimleri nedeniyle 2007 yılında hizmete başlayan Pasifik Makine ve Gemi Sanayi yatırımı, yönetimindeki filo haricinde üçüncü şahıslara da teknik hizmetler vermeye başlar.

Şirket, 2008 yılında İstanbul’daki yeni merkez binasına taşınarak bünyesinde bulunan tüm şirketleri Pasifik Denizcilik Grubu çatısı altında toplar. Ardından 2012 yılında Mersin’de acentelik ve kiralama ofisi de hayata geçirilerek Akdeniz bölgesindeki faaliyetlere de başlanılmış olur.

Başlangıç noktası ve lokomotif işi denizcilik olan firma, denizciliği her koldan desteklemek ve beraber çalıştığı paydaşlarına entegre hizmet sunmak adına diğer sektörlere de yatırımlar yaparak büyümeye devam etmiştir. Bu doğrultuda teknolojik ihtiyaçları karşılamak adına Kocaeli Burada şirket bünyesine katılmıştır.

Asıl mesleği İnşaat Mühendisliği olan Burak Akartaş, eğitim aldığı mesleğinden de uzaklaşmamak adına inşaat sektörüne adım atar. Ritrakons İnşaat ve Akartaş Turizm ve İnşaat firmalarını kurarak inşaat ve gayrimenkul sektörüne yatırımlar başlanılmış olur.

Farklı sektörlere doğru yatırımlar yapılarak kurumsallaşma anlamında önemli adımlar atan Akartaş Holding, şu an bünyesinde birçok farklı şirketi barındıran ve her geçen gün yatırım yaptığı sektörleri geliştirerek sürekli büyüyen bir şirket konumundadır. Bünyesinde bulunan birden fazla şirketle birlikte sektöre entegre bir hizmet sunmak adına ilk çıkış noktası olan gemi acenteliğinden proje taşımacılığı ve lojistiğe, armatörlükten gemi işletmeciliğine, bilişimden inşaata ve medyaya kadar birçok alanda faaliyet göstermektedir.